wtorek, 30 sierpnia 2011

Rosyjska klawiatura dla opornych...

Nieznajomość rosyjskiej klawiatury może być uciążliwa dla kogoś, kto doraźnie chciałby coś po rosyjsku napisać. Z pomocą przychodzi strona http://www.rusklaviatura.com/, która ułatwia użytkownikom alfabetu łacińskiego pisanie cyrylicą.

Librivox - audiobooki czytane przez wolontariuszy.

http://librivox.org/
Wolontariusze czytają teksty będące własnością publiczną, m.in. udostępniane przez Gutenberg Project. Ponad rok temu poprosiłem o powiadomienie, jeśli ktoś nagra "Nostromo" Josepha Conrada. I niedawno dostałem odpowiedź, że just jest!
Do wyboru w formacie mp3 i ogg. http://librivox.org/nostromo-by-joseph-conrad/

środa, 10 sierpnia 2011

OmegaT vs. MemoQ

Właśnie oglądam porównanie tych dwóch CATów, wkrótce napiszę troszkę więcej:

Część pierwsza:



sobota, 6 sierpnia 2011

Longman Dictionary Browser

Bardzo przyjemna aplikacja, browser słownika języka angielskiego Longmana online.
(Longman Dictionary of Contemporary English)
Wystarczy zaznaczyć słówko, wcisnąć kombinację ctrl+alt+D.  
http://michaeluno.jp/en/longman-english-dictionary-browser

czwartek, 4 sierpnia 2011

Co zrobić ze starymi kasetami audio.

Antyk to jeszcze u mnie nie jest, mam tego całe kartony... przede wszystkim kursów językowych. Policzyłem, można u mnie wciąż słuchać przynajmniej na trzech urządzeniach. Sukcesywnie, w miarę potrzeb przegrywam to na mp3.

Przepis na szybkie przegranie...
1. Podłączenie do line-in do laptopa. Nagrywanie:
http://www.fridgesoft.de/harddiskogg.php
Program sam ustawia poziom ale ja wolę to robić ręcznie, przesłuchać kawałek kasety i ustawić właściwy. Aby kompresja mp3 była możliwa, do katalogu programu należy dodać lame_enc.dll.


2. Wyedytowanie, wycięcie pustych kawałków, połączenie strony A i B etc. za pomocą programu mp3directcut, ponieważ ten program pozwala przycinać bez dekompresji i związanej z nią straty jakości.
http://mpesch3.de1.cc/

środa, 3 sierpnia 2011

Dropbox - synchronizacja plików w sieci, wersja portable.

Kolejna możliwość zabezpieczenia się przed awarią komputera to synchronizacja plików z zewnętrznym serwisem internetowym - Dropboxem. Na naszym komputerze znajduje się aplikacja (najlepiej w wersji portable) Dropbox, która synchronizuje nasz katalog z katalogiem w sieci. Jeśli udamy się na inny komputer i zapomnimy naszej pamięci USB, na której umieściliśmy program Dropbox Portable i nasz katalog, który synchronizowaliśmy - możemy zalogować się na stronę internetową dropbox.com i wciąż mieć dostęp do zsynchronizowanych plików. Musimy tylko pamiętać, by po zakończonej pracy przesłać zmienione pliki na stronę dropbox.com.

Wersja przenośna (portable) programu Dropbox jest dostępna na stronie: http://dropportable.ho.am/#english-home

wtorek, 2 sierpnia 2011

Edytor, który nie rozprasza uwagi, tylko ja i mój tekst.

Gdy tworzę i muszę się skupić, nie używam worda ani open-office'a. Korzystam z edytora minimalistycznego, który nie rozprasza mojej uwagi. Tylko tekst...Używam focuswritera. Przydaje się spellchecker i info czy wyrobiłem dzienną normę  http://portableapps.com/apps/office/focuswriter_portable

Okno zawsze na wierzchu.

Czasem potrzebuję, by okno słowniczka czy dowolnej innej aplikacji było zawsze na wierzchu i nie było przykrywane oknem edytowanego właśnie dokumentu. Umożliwia to niewielka aplikacja działająca w tle "Always On Top Maker". Aby okno było zawsze na wierzchu, należy na nie kliknąć by było aktywne i wcisnąć kombinację klawiczy CTRL+ALT+T. Program do ściągnięcia ze strony: http://www.fadsoft.net/AlwaysOnTopMaker.htm