sobota, 9 lipca 2011

Osłuchanie się z językiem, radia internetowe.

Z językiem angielskim osłuchałem się za schyłkowego PRL'u dzięki audycjom BBC i VOA (Special English) na falach krótkich. Po zimnej wojnie w eterze ucichło ale wymyślono internet, dzięki czemu użytkownik komputera może słuchać dowolnej stacji na ziemi bez pośrednictwa zawodnych fal eteru. Dzięki temu dopływający do naszych uszu dźwięk jest dużo lepszej jakości. Do nagrywania audycji radia internetowego, można zastosować darmowe narzędzia  umożliwiające ripowanie (nie nagrywanie ale zrzucanie strumieni do plików mp3, ogg, aac, bez ich rekompresji). Dwa przykłady  :

XMplay http://www.xmplay.com/ typowy odtwarzacz mp3/aac na PCta. W dialogu otwierania nowego pliku można wkleić adres radia internetowego i zaznaczyć opcję nagrywania do pliku.

Streamripper http://streamripper.sourceforge.net/ aplikacja uruchamiana z linii poleceń.
Aby nagrywać stację National Public Radio, w katalogu gdzie znajduje się plik streamripper.exe tworzę plik start.bat zawierający zapis, np. streamripper.exe http://scfire-dll-aa03.stream.aol.com:80/stream/1062. Aplikację noszę na odtwarzaczu mp3. Gdziekolwiek jest dostęp do sieci, podłączam moją mp3'ke do komputera i uruchamiam streamripper za pomocą pliku start.bat. Nagrywa się od razu na odtwarzacz.

Składnia, jaką stosuję w pliku wykonywalnym bat: streamripper.exe -a  url_stacji nazwapliku.mp3

Switch -a powoduje nagrywanie do pojedynczego pliku. Jeżeli w parametrach nie została nadana nazwa pliku, domyślnie zostanie mu nadana nazwa w postaci bieżącej daty.

Alternatywą dla radia internetowego na żywo są podcasty. Na komórkach nokii z symbianem można zainstalować program do ładowania z sieci podcastów. Pakiet internetowy 100mb miesięcznie to tylko 4 zł. Ja tak słucham Deutsche Welle - Langsam Gesprochene Nachrichten. Bardzo to wygodne szczególnie gdy marnuje się czas w jakiejś kolejce czy korku.

A oto lista stacji, z których najczęściej słucham, obecnie z przewagą stacji niemieckich:

Deutschlandfunk
http://www.dradio.de/streaming/dlf_lq_mp3.m3u
http://www.dradio.de/streaming/dlf.m3u

Deutsche Welle
http://metafiles.gl-systemhaus.de/dw/radio_de_64.m3u
http://metafiles.gl-systemhaus.de/dw/radio_en_64.m3u

http://www.listenlive.eu/dw-de.m3u
http://www.listenlive.eu/dw.m3u

http://mediacenter.dw-world.de/german/live/#!/media=audio&broadcast=german


Deutschalnd Radio Kultur
http://www.dradio.de/streaming/dkultur_lq_mp3.m3u
http://www.dradio.de/streaming/dlf.m3u

Deutschland Radio Wissen
http://www.dradio.de/streaming/dradiowissen_lq_mp3.m3u
http://www.dradio.de/streaming/dradiowissen.m3u

NPR (English)
http://www.npr.org/streams/mp3/nprlive24.pls

Radio Wnet (polskie)
http://media.radiownet.pl:8000/stream

Baby Radio (polskie dla dzieci)
http://www.radio.pionier.net.pl/stream.pls?radio=babyradio

1 komentarz:

  1. Właśnie mój redakcyjny kolega, prawie austriacki native speaker, napisał do wrześniowego numeru PC Worlda artykuł o nauce niemieckiego online. Głównie z myślą o otwartym rynku pracy w Niemczech i Austrii. Oczywiście jest tego znacznie mniej niż dla języka angielskiego. Mam nadzieję, że niemiecki wróci jednak do łask.

    OdpowiedzUsuń