sobota, 30 czerwca 2012

Idrive - kopie bezpieczeństwa online - friko 5Gb

Obok wcześniej przeze mnie opisanego dropboxa spodobał mi się ostatnio serwis http://www.idrive.com. Nie tylko oferuje on 5G za darmo ale i oferuje aplikację tworzącą kopie bezpieczeństwa wskazanych folderów online w czasie rzeczywistym. Przesyłane pliki są szyfrowane. Wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem w przypadku wykonywania ważnych tłumaczeń, prac dyplomowych. Ewentualne padnięcie komputera czy dysku nie spowoduje w takim przypadku utraty ważnych danych. Możliwa jest też synchronizacja danych na kilku komputerach. Prezentacja ze strony idrive.



PS/OT. Przy okazji natrafiłem na stronę sensr.net nagrywanie i dostęp online do Ip/wlan-kamery... i gdzie ten świat zmierza? Ktoś cały czas patrzy?

 

Dlaczego warto jest znać swoje talenty.

Każdy ma swoje talenty i ważne, by się one uzupełniały a nie kolidowały w zespole ludzi.

Uczestniczyłem w wykładzie dla Aniołów Pracy profesora Andrzeja Bliklego.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Blikle

W ramach szybkiego kursu zarządzania procesowego wspomniał o konieczności właściwego rozpoznania tzw. talentów. Na ten temat kierował do stron i literatury Gallupa. Dotyczy zarówno kierowników jak i pracowników.

Zapuściłem google i voila:
http://businessjournal.gallup.com/content/412/exactly-what-talent-anyway.aspx
http://www.gallup.com/consulting/67/talentbased-hiring.aspx

Słowa kluczowe: talent based hiring, strength based selection.

Nie wiem jak to jest w praktyce ale zgaduję, jeżeli np. kierownik nie ma daru empatii (tj. jest dobry ale ma umysł analityczny i rozumie to co na piśmie ale nie zna się na ludziach) to może dobrze by miał do pomocy sekretarkę czy HR owca, który taki dar, intuicji, empatii w stosunku do ludzi, posiada. Jeżeli ktoś jest pomysłodawcą, to może sprawiać kłopoty w zespole zwykłych wyrobników. A osoba z natury pracowita i pilna będzie się źle czuć na równi lub podlegając leniom pielęgnującym autonomię i interesy swojego działu, dbającym tylko o własne bezpieczeństwo, byle się nie narobić i nie wyjść z pracy przed szefem... Jeżeli zaś szef jest zdolny podejmować przeróżne ryzyka, to warto, by miał asertywnego księgowego, który będzie dbał o bezpieczeństwo finansowe. Itp. itd.

Warto więc rozpoznawać u siebie i u innych talenty, gdy się szuka pracy albo kogoś zatrudnia albo pełni kierownicze stanowisko.

Glossum - własne słowiniczki online i w OmegaT

Glossum - pozwala umieszczać on-line własne słowniczki, glosariusze, udostępniać je innym i korzystać z nich za pośrednictwem OmegiT. Polecam (opis instalacji w OmegaT) http://www.glossum.com/omegat#two

P.S. Chciałbym by powstał taki plugin dla OmegaT umożliwiający współpracę z Glosbe słowniczkiem udostępniającym kilka bardzo przydatnych instytucjonalnych pamięci tłumaczeniowych: http://glosbe.com Więcej o Glosbe: http://www.jakprzetlumaczyc.pl/2011/10/glosbe-sownik-wertujacy-dostepne.html

Glosbe - słownik wertujący dostępne pamięci tłumaczeniowe.

http://glosbe.com/ ciekawy przykład słownika, który prezentuje szukane wyrazy w kontekście, korzystając z kilku dostępnych on-line pamięci tłumaczeniowych.

(podobne wartościowe serwisy: http://www.linguee.com/; http://mymemory.translated.net)

Użytkowniczka YouTube: Guillermo2149 umieściła prezentację Glosbe:

Przepraszam Ukrainę, plus GW (listy Ukrainek)

"Jesteście panowie znani, bogaci, macie drogie samochody, firmowe ciuchy, możecie pozwolić sobie na wszystko, ale brak wam kultury osobistej. Jeśli obrażasz człowieka, który sprząta u ciebie w domu, to trochę tak, jakbyś sam siebie obrażał. I nie płacisz mu jałmużny, ale wynagrodzenie za wykonaną pracę".

"Gdy dowiedziałam się, co powiedzieliście, chciało mi się płakać - pisze L. - Taka straszna niesprawiedliwość. Nie zasłużyłyśmy na te słowa, choć nasze dziewczyny rzeczywiście pracują na kolanach. Tak sobie życzą pracodawcy. W porządnym domu nie używa się odkurzacza ani mopa, powiedziała Polka, pierwsza, do której trafiłam, gdy w 2005 r. przyjechałam do waszego kraju. Dom był trzypiętrowy. Mam tak zniszczone kolana, że do śmierci nie założę sukienki".

"Za żadne pieniądze nie zgodziłabym się na pracę u was! Honoru nie sprzedam nawet za milion. A jak mój zięć się wkurzył. Zadzwonił do mnie z Niemiec, straszne chamstwo się u was szerzy, powiedział. Przeczytał w internecie, co napletliście. Pal licho tekst o zwolnieniu. Gdybyście na tym poprzestali, nie byłoby halo. Ale, panie Figurski, robić sobie żarty z gwałtu? Niech pan sobie tak z żoną żartuje, jeśli na to pozwoli" - pisze Ukrainka w liście do "Gazety".

Przepraszam Ukraińców za moich rodaków. Jestem wnukiem ofiar Rzezi Wołyńskiej. Liczę na przyjaźń naszych krajów, naszych dzieci.

http://wyborcza.pl/magazyn/1,126715,12040128,Ukrainki_pisza_do_Wojewodzkiego_i_Figurskiego.html

Plus, próby tłumaczenia się Pana Figurskiego, warte zastanowienia i analizy problemu (dopóki ironizowaliśmy z PiSu i Kaczyńskiego...):
http://wyborcza.pl/1,75478,12043695,Figurski__dopoki_ironizowalismy_z_PiS_u_i_Kaczynskiego_.html

TVP: Edukacja kuchenna, o Chopinie.

W Żelazowej Woli HotDogi i "Amerykańskie" lody i wejście do muzeum jak do metra. A można inaczej. Pan Adam Gessler. Polecam.


wtorek, 26 czerwca 2012

Język programowania Groovy na pendrivie.

Nie jestem programistą ale jestem fanem rozwiązań przenośnych i komuś chciałem pomóc więc dzielę się ze wszystkimi.

Kroki
1. Portableapps.com: search eclipse: np. http://portableapps.com/node/32861
2. W Preferences/Software updates: dodaj ze strony http://groovy.codehaus.org/Eclipse+Plugin  lub http://groovy.codehaus.org/Groovy-Eclipse+2.5.2+New+and+Noteworthy#Groovy-Eclipse252NewandNoteworthy-Groovy182 link odpowiadający wersji Eclipse, w moim przypadku: http://dist.springsource.org/release/GRECLIPSE/e3.7/
3. W Help/Install, wskaż tę stronę i zainstaluj wszystkie składniki Groovy.
4. Stwórz nowy projekt, w opcjach nowego projektu zaznacz że to jest Groovy, pokaże się dialog o nowych funkcjonalnościach, zaakceptuj go. Odtąd w menu File/New pojawi się groovy projekt.
5. Opcjonalnie: w ten sam sposób doinstaluj  Springsource Tool Suite: http://www.springsource.org/downloads/sts

Wikipedia: Języki programowania dla dzieci.

Ciekawe hasło Wikipedii (EN) Educational Programming Language wymienia liczne projekty języków do nauki programowania dla dzieci. Nie tylko Logo! Wiele tych środowisk jest dostępnych za darmo.: http://en.wikipedia.org/wiki/Educational_programming_language

URze: Tablet dla malucha.

Nie artykuł krytyczny wobec rządu ale analiza tematu. M.in. przegląd proponowanych rozwiązań systemów i urządzeń takich jak obserwowany przeze mnie z nadzieją system Sugar i OLPC. .Paweł Gadaczek: Tablet dla malucha s.92, Uważam Rze http://www.uwazamrze.pl/artykul/896894.html

sobota, 23 czerwca 2012

RZ: Rybiński na cześć gen. Petelickiego

Polecam: http://www.rp.pl/artykul/9133,896382-General-odszedl--idee-przetrwaja.html Ponadto, od siebie, armia to napęd gospodarki, nauki, edukacji, spoiwo Państwa. Nie musi być "instytucją od zabijania", może być szkołą charakterów i źródłem postaw idealistycznych, państwowotwórczych, etycznych. Jeśli tylko będzie w nas taka wola, jak w gen. Petelickim.

wtorek, 12 czerwca 2012

Rz: Kibic... czy student? Co lepsze dla gospodarki?

Znów przyłączam się do biadolenia? Świetny mecz Polska-Rosja, ale? Profesor Bielecki:
Przy minimum trzyletnim pobycie na studiach licencjackich studenci ze świata przynoszą polskiej gospodarce więcej pieniędzy, niż w najbardziej optymistycznych wyliczeniach mogą przynieść zagraniczni kibice podczas jednej piłkarskiej fiesty związanej z Euro 2012!
Więcej: http://www.ekonomia24.pl/artykul/706249,890600-Potencjal-zagranicznego-studenta-w-Polsce.html


PS: Dziękuję rosyjskim fanom piłki za ogólną kulturę, kwiaty dla Powstańców Warszawskich i ofiar Katastrofy Smoleńskiej, przepraszam za prymitywnych pseudokibiców. Спасибо друзья!!!

niedziela, 10 czerwca 2012

LiLi Linux USB creator

Kolejne narzędzie, obok UNetbootin do instalowania w pamięci USB systemów Linux. Pozwala na stworzenie dystrybucji, która pozwala na zapisywanie danych na dysku USB, ograniczając jednocześnie do minimum operacje zapisu, by ograniczyć zużycie pamieci. http://www.linuxliveusb.com/en/features

GW "W pustyni i w puszczy" nie dla dzieci

Podtytuł? Dlaczego mam pretensję do Sienkiewicza? Bo wychowuje nas na kolonizatorów. Jak to  ocenić? Ja na minus, mam prawo jeszcze do własnego zdania. Dla mnie to następne kuriozum poprawności językowej i głos w kierunku psucia szkoły. Najwyższa pora zapytać autorów podstawy programowej języka polskiego o celowość indoktrynowania uczniów szkoły podstawowej XIX-wiecznymi kolonialno-rasistowskimi strukturami myślowymi oraz paletą prymitywnych stereotypów i fantazji dotyczących Afryki.? A kto pyta? Bo ja nie. Gazeta Wyborcza za mnie pyta? Panowie, opamiętajcie się. 

http://wyborcza.pl/magazyn/1,126715,11899151,_W_pustyni_i_w_puszczy__nie_dla_dzieci.html

piątek, 8 czerwca 2012

Windows i Linux, łatwo, na jednym komputerze

Jeśli ktoś chce spróbować, można łatwo mieć Windows i Linux na jednym komputerze. Instalator pod Windows systemu Puppy Linux Slacko, który można instalować i odinstalować tak samo jak inne programy windows, dostępny jest np. tutaj: http://puppylinux.org/wikka/SlackoTips lub http://182.164.210.61/puppy/. Przed instalacją należy zdefragmentować dysk. Oba systemy będą na tej samej partycji i nie będą sobie przeszkadzać. Podczas włączania komputera ukaże się lista wyboru: Windows lub Linux Puppy Slacko. Oba systemy współistnieją teraz na moim bardzo starym laptopie Dell C400. Pod linuxem korzystam z internetu. Doinstalowałem Operę. Działa bardzo szybko - jakbym kupił nowy komputer.

czwartek, 7 czerwca 2012

Cam Studio portable, nowa wersja.

Na stronach portableapps.com pojawiła się nowa wersja Cam Studio, programu do nagrywania fragmentu pulpitu do pliku video. Do czego się może przydać nauczycielowi? Np. do stworzenia tutoriali, lekcji jak na stronie Khan Academy (potrzebujemy jeszcze: tabletu, aplikacji do rysowania na naszej tablicy (np. Smoothdraw) i kodeka video, np xvid.

Jak to działa i jak używać? Polecam video użytkownika Youtube MrQazster

Duolingo - nauka języków online.

Testuję serwis duolingo.com.  Nauka polega na tłumaczeniu coraz trudniejszych fraz, odpowiadaniu na pytania, nagrywaniu w zamian za tłumaczenie coraz trudniejszych fraz obecnych w internecie. Ciekawy pomysł, nie powiem. Wybrałem język francuski. Czy jest prezentacja opisująca pomysł duolingo? Voila:


wtorek, 5 czerwca 2012

Tragedia na basenie - jak uniknąć

Poruszył mnie artykuł o wypadku dziecka w Termach: GW: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,11865916,Dzieci_topily_sie_w_Termach_juz_dwa_razy__Dlaczego_.html
Przypomniałem sobie jak pilnowałem z ratownikami w Stanach Zjednoczonych grupy dzieci w wodzie (byłem camp counsellorem na "waterfroncie" obozu kolonijnego). Byliśmy rozstawieni na rogach kwadratu, kąpieliska. Dzieci dobierały się w dwójki i trójki, i prosiliśmy, by tak dobrane bawiły się razem i pilnowały. Co jakiś czas jeden z ratowników gwizał a dzieci w tych dwójkach i trójkach łapały się za ręce i podnosiły do góry. Wszyscy ratownicy liczyli, jeden krzyknął ile dwójek ile trójek, pozostali potwierdzali. Mieliśmy obowiązek pozostawać na stanowiskach i nie spuszczać z oczu dzieci. Nikt nie schodził ze stanowiska by pożartować i urządzać pogaduchy. Może choć część tego rygoru warto wprowadzić na polskich kąpieliskach i basenach, by zapewnić bezpieczeństwo grup dzieci.

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Muvizu - łatwe tworzenie filmów animowanych

Muvizu to program umożliwiający łatwe tworzenie profesjonalnych animacji 3d. Autorzy utrzymują, że w ciągu minut a nie dni, bez żmudnej nauki, każdy będzie mógł stworzyć historyjkę z animowanymi postaciami.  Zastanawiam się nad zastosowaniem Muvizu do tworzenia materiałów edukacyjnych i nauki języków. Więcej: http://www.digimania.com/;  http://en.wikipedia.org/wiki/Muvizu

Przykładowy film wykonany w Muvizu (ze strony digimanii):



Prezentacja możliwości Muvizu (ze strony digimanii). Pokazana jest łatwość z jaką użytkownik może sterować postacią, podobnie jak w grach komputerowych, wirtualnych światach 3d czy strzelankach raczej niż profesjonalnych programach do animacji jak 3d Studio czy Autodesk Maya:

niedziela, 3 czerwca 2012

Komputer - tanie profesjonalne radio komunikacyjne.

Czy z komputera można tanio zrobić profesjonalne radio komunikacyjne, np. do użytku w szkole, w harcerskim klubie krótkofalarskim?  Potrzebny jest jedynie niedrogi układ elektroniczny  SDR i dobra, niekoniecznie droga, karta dźwiękowa. Większość obwodów występujących w drogich odbiornikach komunikacyjnych realizowana jest przez ... darmowe oprogramowanie i procesor standardowego komputera.

Idea radia realizowanego przez oprogramowanie jest opisana tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Radio_programowalne

"Radio programowalne, SDR (ang. Software Defined Radio, radio definiowane programowo) – system komunikacji radiowej, w którym działanie podstawowych elementów elektronicznych (takich jak mieszacze, filtry, modulatory i demodulatory, detektory) jest realizowane za pomocą programu komputerowego.

Najprostsza realizacja SRD może składać się z komputera PC wyposażonego w kartę dźwiękową lub inny przetwornik analogowo-cyfrowy, oraz front-end radiowy (układ elektroniczny, odbierający zmodulowany sygnał wysokiej częstotliwości i przenoszący go do niższego pasma, znajdującego się w zakresie przetwarzania karty dźwiękowej). Większość procesu przetwarzania sygnału jest realizowana przez procesor ogólnego przeznaczenia, zamiast układów specjalizowanych. Tak zaprojektowany odbiornik może obsługiwać różne typy transmisji radiowych jedynie dzięki zmianie programu przetwarzającego sygnał."


Oprogramowanie SDR może być uruchamiane pod Windows i pod Linuxem, może być uruchomione na komputerze nawet bez dysku twardego, np. z pamięci usb czy CD (linux live + linrad) np.: http://www.nitehawk.com/sm5bsz/linuxdsp/linrad.htm

Oprogramowanie Linrad, alternatywa dla drogiego radia komunikacyjnego, w akcji (użytkownik YouTube pksato):



Co więcej, radia SDR są nie tylko tanie ale mogą być udostępniane online i używane przez wielu użytkowników, patrz (słuchaj): http://www.websdr.org/.




sobota, 2 czerwca 2012

GW - Magda Gessler skrytykowana.

Programy Magdy Gessler jak już wspomniałem, są dla mnie wielkim odkryciem. Każdy odcinek to dla mnie MBAjowe Studium Przypadku. Pani Magda obnaża słabości naszego małego biznesu a program niedopowiada ale pozwala się często domyśleć nieformalnych, związanych z ludzkim czynnikiem, problemów jakie nie pozwalają rozwijać się małym przedsiębiorstwom. Mam odczucie, że to boli, że czyjeś interesy są dotknięte. Nie pierwszy raz Magdie Gessler się dostaje. Przykład, nie pierwszy bo były o tym jak  Pani Magda "zniszczyła" swoim programem tę czy inną restaurację, znów niezrozumiały dla mnie w swojej stronniczości: http://wyborcza.pl/magazyn/1,126715,11848513,Co_Magda_Gessler_wie_o_poledwicy__Moze_pomylila_ja.html?utm_source=HP&utm_medium=AutopromoHP&utm_content=cukierek1&utm_campaign=wyborcza

piątek, 1 czerwca 2012

Motywowanie dzieci do nauki.

Jest wcześnie rano. Dzieci zaspane, nieuważne. Jak je rozbudzić i zachęcić do nauki? Może tak? (użytkownik youtube 732Ryan)