Czy z komputera można tanio zrobić profesjonalne radio komunikacyjne, np. do użytku w szkole, w harcerskim klubie krótkofalarskim? Potrzebny jest jedynie niedrogi układ elektroniczny SDR i dobra, niekoniecznie droga, karta dźwiękowa. Większość obwodów występujących w drogich odbiornikach komunikacyjnych realizowana jest przez ... darmowe oprogramowanie i procesor standardowego komputera.
Idea radia realizowanego przez oprogramowanie jest opisana tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Radio_programowalne
"Radio programowalne, SDR (ang. Software Defined Radio, radio definiowane programowo) – system komunikacji radiowej, w którym działanie podstawowych elementów elektronicznych (takich jak mieszacze, filtry, modulatory i demodulatory, detektory) jest realizowane za pomocą programu komputerowego.
Najprostsza realizacja SRD może składać się z komputera PC wyposażonego w kartę dźwiękową lub inny przetwornik analogowo-cyfrowy, oraz front-end radiowy (układ elektroniczny, odbierający zmodulowany sygnał wysokiej częstotliwości i przenoszący go do niższego pasma, znajdującego się w zakresie przetwarzania karty dźwiękowej). Większość procesu przetwarzania sygnału jest realizowana przez procesor ogólnego przeznaczenia, zamiast układów specjalizowanych. Tak zaprojektowany odbiornik może obsługiwać różne typy transmisji radiowych jedynie dzięki zmianie programu przetwarzającego sygnał."
Oprogramowanie SDR może być uruchamiane pod Windows i pod Linuxem, może być uruchomione na komputerze nawet bez dysku twardego, np. z pamięci usb czy CD (linux live + linrad) np.: http://www.nitehawk.com/sm5bsz/linuxdsp/linrad.htm
Oprogramowanie Linrad, alternatywa dla drogiego radia komunikacyjnego, w akcji (użytkownik YouTube pksato):
Co więcej, radia SDR są nie tylko tanie ale mogą być udostępniane online i używane przez wielu użytkowników, patrz (słuchaj): http://www.websdr.org/.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz