czwartek, 18 kwietnia 2013

Transceiver na warsztaty QRP

Zbieram linki prostych transceiverów o dobrych parametrach.
W Polsce mamy doskonałe minikity SP5DDJ. Ostatnio pojawił się odbiornik Lidia przeznaczony dla początkujących i pojawiają się inicjatywy warsztatów, grupowego budowania takich urządzeń. Bardzo chciałbym wziąć udział.

Sam zbudowałem zaś bez problemów, jako początkujący SmallWonderLab'a SW+ 40, ale kity, zestawy tego świetnego radia już nie są dostępne.

Pierwszy, dość świeży to konstrukcja niemieckiego radioamatora DK1HE: "MA12 Minimal Art".  http://www.qrpforum.de/index.php?page=Thread&threadID=8523 (strona po niemiecku). Schemat tutaj. Pobieżnie zapoznałem się z opisem montażu, jest w języku niemieckim, i wydaje się on doskonale zredagowany. Opisane jest dokładnie działanie urządzenia a montaż opisano krok po kroku wraz ze zdjęciami i schematami szczegółów. Pobieżnie zapoznając się z opisem zrozumiałem, że ma ono spełniać kryteria konkursów MAS, urządzeń minimalistycznych, tj. nie używać układów scalonych i zawierać minimalną możliwą ilość elementów elektronicznych. Jest to jednak pełnowartościowe urządzenie z czułym odbiornikiem heterodynowym i stosunkowo silnym nadajnikiem.

Napisałem do autorów, do Petera DL2FI i jednak nie poleca on DK1HE ale raczej"
1. Projekt typu SW+40; polecił mi m.in opis budowy urządzenia na stronie Elmer 101:
http://www.qsl.net/kf4trd/ a w szczególności:
http://www.qsl.net/kf4trd/lessons.htm
oraz http://eksfiles.net/elmer-101-kit-building-materials/
Przykład montażu i recenzja: http://www.youtube.com/watch?v=D_0YwWps7b4
Budowa odbiornika SW+ w warunkach tropikalnych, ciekawy sposób montażu blokowego bez wytrawionej płytki: http://py2ohh.w2c.com.br/trx/jabuca/JABUCA2.htm

2. Budowa z dziećmi SDR'a, pozwalającego słuchać nie tylko stacji amatorskich ale i dalekich stacji komercyjnych, co u początkujących, dzieci, podtrzyma ciekawość przez dłuższy okres. Rozumimem, że samo titanie morsem czy słuchanie SSB na pasmach amatorskich może szybko się znudzić a podróze po całym paśmie i przysłuchiwanie sie różnym emisjom i dalekim egzotycznym stacjom może być bardzo ciekawe. Jako przykład Peter podał mi link do takiego projektu:
http://www.fernempfangsradio.de/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz