Do czego może nam się przydać programowanie, szczególnie gdy nie jesteśmy programistami? Czasem pomoże w biurze zautomatyzować jakąś operację na tekście albo stworzyć funkcję w arkuszu kalkulacyjnym, której nie ma w fabrycznym programie. Czy tylko tyle?
Nasze dzieci mogły kiedyś uczyć się języka logo, modnego gdyż program pozwalał narysować proste figury na ekranie komputera... i tylko tyle. Nudy. Sam uczyłem się w technikum języka basic i logo. Napisałem prosty program do rysowania za pomocą klawiatury, i na tym moja fascynacja programowaniem się zakończyła.
Czy nie byłoby jednak inaczej, czy to zainteresowanie programowaniem w szkole nie utrwaliło się, gdyby nasz prosty program sterował robotem? Tak prostym, że może go zbudowac szóstoklasista? Prawdziwa przygoda dla dzieci zacznie się moim zdaniem wtedy, gdy będą mogły pisać proste programy, które użyją do sterowania prostych inteligentnych urządzeń, robotów zabawek a w przyszłości swoich inteligentnych domów, systemów alarmowych, pojazdów, strojenia anten, sterowania statywem teleskopu...
Czy to możliwe:
Projekt robota pajączka dla szóstoklasistów:
https://www.khanacademy.org/science/projects/robots/Spider_bot/v/santa_rita_spider_bots
Robot zawiera sterownik Arduino i może wykonywać programy (w uproszczonym języku C).
W internecie ukazały się już tutoriale Arduino:
http://www.youtube.com/watch?v=fCxzA9_kg6s
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz