Stosowanie aplikacji do tworzenia map myśli (Buzan mindmaps), map koncepcyjnych staje się coraz modniejsze staje się. Mapy myśli stosuje się coraz częściej jako:
- prezentacje, w zastępstwie do wysłużonego PowerPointa. Najczęściej uczestnicy widzą drzewo całej prezentacji a 1/3 obrazu zajmują notatki. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość odniesienia się przez prelegenta i uczestników do całej prezentacji (tego co będzie przed i po) w trakcie dyskusji, możliwość dostosowywania treści prezentacji do potrzeb uczestników, łatwego przemieszczania się po całej prezentacji i do notatek/slajdów powiązanych ze sobą a nie będących w porządku chronologicznym.
- tworzenie konspektów (outline) dowolnych tekstów. Zwykle programy do tworzenia map myśli umożliwiają eksport w postaci wypunktowanej i wypełniają treścią z notatek. Jest to więc idealne rozwiązanie dla piszących prace semestralne, raporty.
- tworzenie zdań określających misję, wizję, temat projektu, stanowiących hasło reklamowe. Idealne rozwiązanie dla marketingowców.
- analityczne rozwiązywanie problemów (diagram Ishikawy). Przydatne w procesach zarządzania jakością, doskonaleniu procesów.
- nawigację po stronach internetowych, bazach wiedzy udostępnianych online. Niektóre programy umożliwiają eksport map w postaci html, w ktorych poszczególne elementy powiązane są linkami.
Aplikacje wspomagające myślenie koncepcyjne:
MAPY MYŚLI
Freeplane http://freeplane.sourceforge.net Aplikacja wspomagająca myślenie twórcze, (brainstorming, mindmapping, outlining). Pozwala na stworzenie mapy myśli i wygenerowanie konspektu dokumentu. Jej odpowiednikiem online jest serwis http://bubbl.us. Aplikacji takich, z otwartym oknem notatek po prawej stronie, można z powodzeniem używać do prezentacji i szkoleń zamiast Powerpointa/Impressa.
Mind42.com Aplikacja online umożliwiająca edycję przez wielu użytkowników. Importuje i eksportuje pliki freeplane!!!
Bubbl.us to podobna aplikacja do pracy online.
Xmind http://sourceforge.net/projects/xmind3/ to jeszcze jedna alternatywa, kombajn napisany w Eclipse, umożliwiający łączenie mapy myśli z tabelami i diagramami Ishikawy.
MAPY POJĘCIOWE
Cmap tools http://cmap.ihmc.us Aplikacja o ponownym przeznaczeniu, działająca na zasadze map pojęć i pomysłów oraz ich powiązań (concept mapping). Umożliwia współpracę zespołów twórczych online, generowanie konspektów, eksport w postaci graficznej i udostępnianie na stronach internetowych.
Vue http://vue.tufts.edu/ to podobna aplikacja do Cmap Tools napisana w Javie.
MAPY PROCESÓW
BizAgi Process modeller http://www.bizagi.com, darmowa aplikacja do tworzenia map procesów biznesowych plus kursy dla początkujących do nauki BPM http://elearning.bizagi.com/
Dia portable http://portableapps.com/apps/office/dia_portable to darmowy ale równie przydatny odpowiednik drogiego MS Visio umożliwiający rysowanie profesjonalnych diagramów procesów zachodzących w organizacji i struktur organizacyjnych.
Pencil Project http://pencil.evolus.vn/
PROGRAMY PREZENTACYJNE
Prezi.com - serwis online umożliwiający tworzenie prezentacji w postaci wielkiej wirtualnej mapy myśli, jednej kartki, wykorzystujący efekt zoom do nawigacji i prezentacji slajdów. Update: Po jakimś czasie odkąd zainteresowałem się MindMappingiem mój ranking to:
(uwaga, wszystko za darmo i wszystko można nosić na kluczu USB)
1. VUE (można stworzyć ścieżkę prezentacji, podobnie jak w Prezi).
2. Freeplane (wersje beta mają możliwość liczenia, można przedstawić bilans, poszczególne konta w formie mindmapy, oraz możliwość formatowania warunkowego, gdy np. wystąpi określone słowo kluczowe)
3. Wikidpad - nie mapa myśli ale wiki notatnik, idealny do zbierania i organizowania informacji, dla mnie to niedaleka droga do mindmappingu, zresztą ma możliwości prezentowania powiązań wewnątrz bazy wiki w postaci mapy.
Korzystam z wszystkich trzech bardzo produktywnie. Vue jest bardziej aplikacją typu Concept Map a Freeplane - typu Mind Map.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz