poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Pukanie, titanie - Morse i inne przydatne kody.

Kod Morse'a - przydatny w krótkfalarstwie, odradza się dzięki modzie na QRP, na nawiązywanie łączności dalekosiężnych bardzo małymi mocami za pomocą łatwych do zbudowania radiostacji CW.
Najlepiej uczyć się metodą Kocha: przy pełnej prędkości, wprowadzając kolejne litery. Nie uczyć się "kropka, kreska, kreska". Uczyć się melodii: ti-taa-taa. Najlepiej korzystać z (google:) Koch Trainera G4FON i nagrywać własne lekcje na mp3. Morse'a i innych emisji krótkofalarskich można posłuchać na falach eteru nie mając radia z modulacją jednowstęgową, online, za pośrednictwem licznych już odbiorników SDR. Polecam listę odbiorników SDR: http://www.sdr.org . SDR'y to skomputeryzowane odbiorniki krótkofalarskie, w których demodulacji dokonuje komputer (dlatego są stosunkowo tanie) i które umożliwiają jednoczesne słuchanie na różnych częstotliwościach wielu użytkownikom. Uwaga, o określonych porach dnia odbiór jest lepszy lub gorszy, w zależności od propagacji.

Co jest szybsze. Komunikacja Morsem czy SMSami? Jak myślicie? Zawodnik wysyłający SMS używa pelnej klawiatury (Blueberry) a nadający Morsem, dwudźwigniowy klucz elektroniczny. Wygrywa, i to bezstresowo ... Morse.



Morsem można nadawać np. za pomocą gwizdka.



Wyjadacze telegrafii (pani wysyłająca SMS nie ma szans):


Tap code - Uwaga. Pukając nie można nadawać morsem. Np. do więźnia w osobnej celi, jak to pokazują filmy. Morse wymaga kropek i kresek, ktych nie da się oddać pukaniem. Dlatego konieczne jest stworzenie kodu posługującego się wyłącznie kropkami. Więcej na ten temat: http://en.wikipedia.org/wiki/Tap_code

warto też wspomnieć o:

Nato phonetic alphabet - pomocny przy literowaniu przez telefon gdy rozmawiamy z obcokrajowcem. Przydatny przy słabej jakości połączenia. Uwaga, jest też odpowiednik dla liczb. http://en.wikipedia.org/wiki/NATO_phonetic_alphabet#Code_words
=================
More fun?

Stenografia pomagająca w odbiorze Morse'a: gdy prędkość nadawania uniemożliwia swobodne zapisywanie :-)


Zawody w szybkiej telegrafii (tu już nawet nie słychać kropek i kresek tylko stukot kluczy elektronicznych - i tak dla nieosłuchanego laika byłby to tylko nieznośny warkot :-) A teraz, pierwsza pani nadaje bardzo szybko. Czy myślicie że ta druga Pani nadaje bardzo wolno, głaszcząc klucz zamiast się na nim wyżywać? Na pewno nadaje dużo wolniej niż pierwsza. Popatrzcie jednak na diodę, która miga w rytm wysyłanych kropek i kresek na pulpicie klucza elektronicznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz